OMV, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne Dahil Oldu

OMV, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne (DJSI World) giren tek Avusturyalı şirket oldu. 1999 yılında faaliyete başlayan DJSI, dünya çapında önde gelen şirketlerin yönetim kaliteleri ve potansiyel gelecek performanslarını, geleneksel finansal analizlere sürdürülebilirlik kriterini de entegre ederek değerlendiriyor. Bu sayede yatırımcıları, kalıcı değer yaratabilecek yatırım fırsatlarını belirleyebilmek için daha çok ve daha doğru bilgiye dayalı yatırım kararlarına yönlendiriyor. Dow Jones Sürdürülebilirlik ™ Dünya Endeksi, uzun vadeli ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerin değerlendirilmesine dayalı olarak sürdürülebilir liderlik açısından S & P Global Endeksi’ndeki 2 bin 500 şirketin ilk yüzde 10'luk dilimini oluşturuyor.

OMV Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Rainer Seele “Günlük faaliyetlerimizin yanı sıra stratejimizin bir parçası olan yoğun sürdürülebilirlik konusundaki çabalarımızla kurumsal sürdürülebilirlik için "altın standardı" temsil eden RobecoSAM'ın finansal, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerini sağladık. Bunun da derecelendirme kuruluşları tarafından da takdir edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Bu başarı, petrol ve doğal gazın en sorumlu şekilde üretilmesine ve pazarlanması konusundaki özverimizi teyit ederken, enerjide yeni bir döneme geçilmesine de katkıda bulunuyor” dedi.

 

RobecoSAM ESG Ratings Başkanı Manjit Rus ise “OMV'yi DJSI dünyasına dahil olduğu için kutluyorum. DJSI’da gıpta edilen bir yer için rekabet eden şirketler, sürdürülebilirlik uygulamalarını sürekli olarak geliştirmeye zorluyor. Biz de kendini, ölçülebilir olumlu etkilere ulaşmaya adayan şirketlerin sayısının artmaya devam ettiğini görmekten dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

OMV'nin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim performansındaki mükemmelliği, şirketin ISS-oekom tarafından yapılan en son değerlendirmesinden sonra elde ettiği ‘Prime Status’ tarafından da teyit edildi. OMV, aynı zamanda altıncı kez üst üste MSCI’dan aldığı AAA skorunu korudu. Bu başarılara sahip olan OMV, sürdürülebilirlik konusunda küresel sektör liderleri arasında yer alıyor.

 

OMV ayrıca şu sürdürülebilirlik endeks sıralamalarında yer alıyor; FTSE4Good Endeks Serisi, Euronext Vigeo Endeksi - Eurozone 120, STOXX® Global ESG Liderleri, Ethibel Sürdürülebilirlik Endeksi ve ECPI Endeksleri.

 

OMV'nin sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi için; www.omv.com/sustainability  

 

OMV Aktiengesellschaft hakkında;

OMV, çevresel sorumluluk anlayışına dayalı olarak, petrol, gaz, yenilikçi enerji ve en yüksek kalitede petro-kimyasal çözümler üretmekte ve pazarlamaktadır. 2017 yılında elde edilen 20 milyar Euro’luk grup satış hacmi ve yaklaşık 20 bin 700 çalışanıyla OMV Aktiengesellschaft, Avusturya’nın en büyük halka açık şirketlerinden biridir. OMV, Romanya ve Avusturya’da güçlü bir yapıya sahiptir ve diğer temel faaliyet bölgeleri olan Kuzey Denizi, Orta Doğu, Afrika ve Rusya ile dengeli bir uluslararası portföyü sürdürmektedir. 2017 yılında günlük üretim hacmi 348.000 boe/d civarındadır. OMV yıllık toplam işleme kapasitesi 17,8 milyon ton olan üç tane rafineri ve 2017 yılı sonu itibariyle on ülkede 2.000 dolum istasyonu işletmektedir. Ayrıca, OMV Avusturya ve Almanya’da doğal gaz depolama tesislerine sahiptir ve bağlı ortaklığı Gas Connect Austriam GmbH, Avusturya’da bir doğal gaz boru hattı şebekesi işletmektedir. 2017 yılında, doğal gaz satış hacmi 113 TWh’yi bulmuştur.

 

 

Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıda ismi verilen kişilerle irtibat kurun:

OMV Enerji Ticaret A.Ş   

Didem Sırım 

 0 (212) 329 10 00 / 0 530 780 91 73 - didem.sirim@omv.com

 

Soylu ve Cengiz Danışmanlık

Hande Tunçel 

 0 (212) 287 02 02 / 0530 549 45 07 – hande.tuncel@soylucengiz.com.tr