OMV ve ADNOC arasında mutabakat anlaşmaları imzalandı

OMV ve ADNOC arasında yapılan anlaşmalar kapsamında petrokimya projelerindeki potansiyel fırsatların keşfinin yanı sıra OMV’nin ReOil® sürecinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

OMV ve Abu Dhabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), petrokimya sektöründeki işbirliğine yönelik yeni fırsatları keşfetmek üzere 2 mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşmaların imzalanması, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Abu Dabi Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Vekili Al Nahyan ve Avusturya Federal Bakanı Sebastian Kurz şahitliğinde gerçekleşti. Anlaşmalar, BAE Devlet Bakanı ve ADNOC Grup CEO'su Dr. Sultan Ahmed Al Jaber ve OMV CEO'su Dr. Rainer Seele tarafından imzalandı.

 

Anlaşmalardan biri, petrokimya projelerinde yeni fırsatların mevcut ortaklıklara potansiyel bir uzantısı olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, petrokimya operasyonları, rafineri -petrokimya entegrasyonu ve optimizasyonunda bilgi ve deneyim alışverişini içeren işbirliği de sağlayacak. Ayrıca iki şirket petrokimyasal pazarlama desteği için fırsatları da değerlendirecek.

 

İkinci anlaşma, OMV’nin patentli ReOil® süreci alanındaki potansiyel iş birliği fırsatlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu yenilikçi süreçte kullanılmış plastiklerin sentetik ham maddeye dönüştürülerek petrokimya tesisleri için yakıt veya hammadde olarak kullanılıyor. OMV ReOil® projesi ile sürdürülebilir geleceğe de önemli bir katkı sağlanıyor. Bu konuda yapılan mutabakat kapsamında, BAE'deki ölçeklenebilir bir ReOil® tesisinin uygulanabilirliğini değerlendirecek ortak bir çalışma grubu kurulacak.

 

OMV CEO'su Rainer Seele yapılan anlaşmalara ilişkin olarak; “Bu anlaşmalar, ADNOC ile stratejik ortaklığa olan bağlılığımızın ve bu iş birliğine uzmanlık kazandırmaya, değer katmaya hazır olduğumuzun altını çiziyor. Bununla birlikte değer zincirini genişletme ve petrokimya işimizi güçlendirme stratejimizi takip ediyor,ve aynı zamanda da ReOil sürecimizin döngüsel ekonomi kavramı ile CO2 azaltımına katkıda bulunuyoruz” dedi.

 

OMV ve ADNOC’un, arama üretim ve üretim sonrası faaliyetler alanlarında birçok işbirliği bulunmakta. Bu işbirliklerine örnek olarak OMV 2018 yılı Nisan ayında, iki adet SARB ve Umm Lulu petrol sahasında %20 hisse satın aldı.  Ve ayrıca 2018 yılı Aralık ayında Ghasha kükürtlü doğal gaz ve kondensat sahasında 40 yıllık süre ile % 5 pay aldı. Öte yandan bu yılın Ocak ayında, OMV, dünyanın dördüncü en büyük rafinerisine sahip olan ADNOC Refining'in % 15 hissesini aldı.

BAE Devlet Bakanı ve ADNOC Grup CEO'su Ahmed Al Jaber: “Bu anlaşmalar, OMV ile tüm petrol ve doğalgaz değer zincirini kapsayanuzun vadeli ortaklığımızı güçlendirecektir. OMV, 2030 akıllı büyüme stratejimizin uygulanmasını hızlandırırken, petrokimya talebindeki küresel büyümeden büyük kazançlar elde etmemizi ve ham petrolün değerini arttırmamızı sağlayacak dünya çapında uzmanlık ve ileri teknolojiyi sunuyor. Bu,ADNOC’in üretim sonrası faaliyetler portföyünü büyütme, Ruwais’i küresel bir rafineri ve petrokimya merkezi olarak kurma yolculuğumuzda bir adım daha atmamızı sağlamıştır” dedi.

 

 

 

Şirket hakkında bilgiler:

OMV Aktiengesellschaft

OMV, çevresel sorumluluk anlayışına dayalı olarak, petrol, gaz, yenilikçi enerji ve en yüksek kalitede petro-kimyasal çözümler üretmekte ve pazarlamaktadır. 2018 yılında elde edilen 23 milyar Euro’luk grup satış hacmi ve yaklaşık 20 bin çalışanıyla OMV Aktiengesellschaft, Avusturya’nın en büyük halka açık şirketlerinden biridir. OMV, Orta ve Doğu Avrupa’nın parçası olarak Romanya ve Avusturya’da güçlü bir yapıya sahiptir ve diğer temel faaliyet bölgeleri olan Rusya, Kuzey Denizi, Orta Doğu ve Afrika ile Asya – Pasifik bölgelerinde sahip olduğu dengeli bir uluslararası portföyü yönetmektedir. 2018 yılında gerçekleşen günlük üretim hacmi 427.000 boe/d civarındadır. OMV yıllık toplam işleme kapasitesi 17,8 milyon ton olan üç adet rafineri ve 2018 yılı sonu itibariyle on ülkede 2.000 dolum istasyonu işletmektedir. Ayrıca, OMV Avusturya ve Almanya’da doğal gaz depolama tesislerine sahip olup bağlı ortaklığı Gas Connect Austria GmbH, Avusturya’da bir doğal gaz boru hattı şebekesi işletmektedir. 2018 yılında, doğal gaz satış hacmi 114 TWh’yi bulmuştur. Sürdürülebilirlik OMV kurumsal stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. OMV, 2025 yılına kadar yenilikçi enerji çözümleri için 500 milyon Euro’luk yatırım planlamaktadır.

 

 

Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıda ismi verilen kişilerle irtibat kurunuz:

OMV Enerji Ticaret A.Ş          Didem Sırım           0 (212) 329 10 00 / 0 530 780 91 73 - didem.sirim@omv.com

Soylu ve Cengiz Danışmanlık Hande Tunçel         0 (212) 287 02 02 / 0530 549 45 07 – hande.tuncel@soylucengiz.com.tr